Buradasınız

Atılgan Bayar kullanıcısının resmi
Atılgan Bayar

Binali Yıldırım Hükümeti'ne iki eleştiri

Binali Yıldırım hükümeti, biri iç politikada, diğeri ise dış politikada iki büyük tuzak ile karşı karşıya.

İç politikada, gücü kristalize etmek için vurgulanan ‘milliyetçi’ kimlik ve MHP ile girilen işbirliği; sınırı aşar ve AK Parti’yi MHP’lileştirmeye başlarsa, nüfuz alanı daralacaktır.

Bu Kürd unsurunu yazılması planlanan Yeni Türkiye manzumesinin dışına iter.

Sorun ‘güvenlikçi politikalar’ değildir. Güvenlikçi politikalar gerekli ve hatta zaruridir. Ancak, hükümetin güvenlikçi politikalar ile birlikte ‘birlik siyaseti’ni yürütürken ‘ortak gelecek’ ve ‘ortak çıkar’ konularında somut hedefler göstermesi gerekmektedir.

Hükümetin ve söylemlerinin nisbetince Kürdleşmesi, güvenlik politikalarının zaruri olduğu bir dönemde kaçınılmaz olmalıdır.

Dış politikada ise, Rusya ile girilen ittifak arayışları, Türkiye’yi Rusya ile, deyim yerindeyse bir ‘samimiyet buhranı’na sokmamalı.

Hükümet destekçisi medyanın heyecenlı ve içeriksiz söylemi, böyle bir ‘samimiyet buhranı’ tehlikesine işaret ediyor.

Rusya, Türkiye’nin ilişkide olacağı güç merkezlerinden biri olarak doğru konumlanmalı ve Amerika’ya karşı seçilmiş bir tercih olarak sunulmamalı.

Amerika-Türkiye ilişkilerinde Amerika Birleşik Devletleri’nin hataları belirgindir. Ancak Türkiye’nin haklılığı da açıktır. Amerika muhakkak surette bu süreçteki hatalarını tashih yoluna gidecektir. Ortadoğu kompozisyonunda Amerika’nın başka bir seçeneği de yoktur.

Dolayısıyla, Şangay Beşlisi referansı ise ‘kamp değiştirme’ söyleminden, Türkiye’nin organik denge siyasetine gerçeklikte ve söylemde dönülmesi gerekir.

Aksi takdirde, haddini aşan siyasi söylemin zıddına dönüşüne ve iç ve dış politikadaki bu iki doz aşımı yüzünden beklenmedik sonuçlar ile yüzleşmeye hazır olmalı AK Parti.

Bu beklenmedik sonuçların ilk ve en önemlisi, olası bir Başkanlık veya Partili Cumhurbaşkanlığı seçiminin yüksek oy oranı ile kaybedilmesi olabilir ki bu ihtimal, AK Parti’de bir dizi beklenmedik reaksiyonlar zincirine yol açabilir.

Açmaz gibi görünen bir ikilem ile karşı karşıya AK Parti: Recep Tayyip Erdoğan’ın gücünü kristalize etmeye yönelik çalışmaların doz aşımı, Recep Tayyip Erdoğan’ı güçsüz düşürebilir.

Ne yapmalı?

Türkiye ittifaklarını yeniden ve ‘denge’ ile dizayn etmeli. Reaksiyoner tutumdan, akılcı ilişki yönetimi evresine geçilmeli. Amerika’daki iktidar değişimi bir fırsattır. Amerika ile ilişkilerde daha önce neredeyse FETÖ’nün tekeline terk edilmiş ilişkiler güçlendirilmeli.

İçeride ise... Birlik Siyaseti her hal ve koşulda yeniden yazılmak zorundadır. Türkiye’nin Kürdsüz bir geleceği yoktur. İktidarın ve devletin görece Kürdleşmesi terör ile mücadelenin ilk koşulu olarak önümüzde duruyor.

Tecavüz yasasındaki gibi vahim içerik ve iletişim hataları ve hatta ekonomik saldırı bile bu iki esas tehdidin gerisindedir.

İki konuda tesis edilecek denge, diğer bütün alanlardaki sıkıntıları da açacak miftah olarak Yıldırım Hükümeti’nin önünde duruyor.