Almanya, Berlin’de hayatını kaybedenleri andı

21 Aralık 2016, 11:29

Almanya’da, Berlinliler, Noel pazarına yapılan saldırıda hayatını kaybedenleri anıyor.

SALDIRININ gerçekleştiği Breitscheidplatz Meydanı’na gelen halk, olay yeri çevresinin çeşitli yerlerine ölenleri anmak için çiçekler bırakarak mum yakıyor. Olay yerinin yakınında bulunan Kaiser-Wilhelm Anıt Kilisesi’nde de dini tören düzenlendi.

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, Başbakan Angela Merkel, bazı bakanlar ve üst düzey siyasetçilerle çeşitli dinlerin temsilcilerinin de katıldığı törende yer alan Berlin Şehitlik Camisi imamı Hasan Çağlayan, Şehitlik Camisi Derneği Başkanı Süleyman Küçük ve Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Berlin Eyaleti Başkanı Fatih Eroğlu, kilisenin dışına çiçek bıraktı ve dua etti.

BU ACIYI PAYLAŞMAYA GELDİK

Bir kez daha bu tür üzücü olayların olmaması için dua ettiklerini belirten imam Çağlayan, “Bütün insanları Allah yarattı, bütün insanlar Allah katında değerli, bütün insanları Yaradan’dan ötürü çok seviyoruz. Dolayısıyla bu tür olaylar olduğunda üzülüyoruz ve bu acıyı paylaşmaya geldik. İnşallah bu tür olaylar tekrarlanmaz” dedi. Berlin’in simgesi olan tarihi Brandenburg Kapısı, Almanya ve Berlin Eyaletinin bayraklarının renkleriyle ışıklandırıldı. Buradaki meydana da insanlar çiçekler bıraktı ve mum yaktı. Berlin’de önceki akşam bir TIR’ın Noel pazarına girmesi sonucu 12 kişi hayatını kaybetti, 18’i ağır 48 kişi yaralandı.


Dış Haberler Servisi