Almanya’da Uyum Madalyaları sahiplerini buldu

20 Aralık 2016, 12:03

Almanya’da uyum alanında gönüllü çalışmalar yapanlara verilen ‘Uyum Madalyaları’ ödül töreni, başbakanlık binasında yapıldı.

BAŞBAKAN Angela Merkel'in sonradan katıldığı törende, madalya sahiplerine ödüllerini Federal Hükümet'in Göç ve Uyum'dan Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz ve ünlü sunucu Cherno Jobatey verdi. Göç ve Uyum Bakanlığı tarafından verilen Uyum Madalyaları ödülünü kimin alacağını Federal Meclis'te grubu bulunan partilerin göç ve uyum sözcüleri öneriyor. Bu yıl aralarında Şükriye Doğan ve Sefariye Ekşi'nin de bulunduğu sekiz kişi, uyum alanında yaptıkları gönüllü çalışmalarla ödüle layık görüldü.

DAHA FAZLA İSTİHDAM

Berlinli Şükriye Doğan, mültecilere yaptığı danışmanlık ve yardımlardan dolayı ödülü alırken, Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DİDF) Başkanı Kölnlü Sefariye Ekşi ise dernek bünyesinde yaptığı çalışmalarla ödül sahibi oldu. Törende konuşan Aydan Özoğuz, gönüllü çalışmaların önemine değinirken, Almanya'da kamu alanında daha fazla göçmen kökenlilerin istihdam edilmesinin gerektiğini söyledi. Toplumda göçmen oranının arttığına dikkati çeken Özoğuz, “Alman vatandaşı olması durumunda bile ismi Mehmet olan Türk, Svetlana olan da Rus olarak kalıyor” dedi. Bakan Özoğuz, iş alanında yapılan ayrımcılığa da dikkati çekti.

HERKESE EŞİT EĞİTİM ŞANSI

Yoğun görüşme trafiği nedeniyle törenin son bölümüne katılan Başbakan Angela Merkel ise kısa bir konuşma yaptı. Çok sayıda göçmen kökenli gençlerin bulunduğu davetlilere konuşan Merkel, “Farklılığımız zenginliğimizdir” dedi. Merkel, uyum için açık kalpli ve meraklı olunması gerektiğini belirtirken “Politikacı olarak bizler herkese eğitimde eşit şans verilmesi için çalışıyoruz. Bizim toplumumuzun güçlü yanı, birlikte ve bir arada durmaktır” dedi. Törende farklı kökenli gençlerden oluşan yaklaşık 50 kişilik koronun seslendirdiği şarkılara ritm tutan Merkel’in morali, tören sonrasında Berlin’deki saldırı haberini alınca bozuldu. Merkel, haberi alır almaz gergin bir şekilde törenden hızla ayrılıp çalışma bürosuna geçti.


Dış Haberler Servisi