Merkel: Türkiye terörizmden etkileniyor

16 Aralık 2016, 10:19

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Brüksel’deki Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile ilişkilerin konuşulduğunu söyledi.

Türkiye’nin AB’ye katılım sürecinde şu an için yeni bir başlık açılmayacağını belirten Merkel, buna rağmen gelişmelerle ilgili diyalogda kalınacağını söyledi. Türkiye’deki bazı gelişmelere ilişkin eleştirel görüşler söylense de herkes tarafından Türkiye’nin bir komşu ülke olduğunun bilindiğini belirten Merkel, bu komşuluk ruhuyla görüşmeye devam edilmek istendiğini açıkladı:

TÜRKİYE İNANILMAZ SORUMLULUK ÜSTLENDİ

“Türkiye bir şekilde terörizmden etkileniyor; hem PKK’dan hem de DEAŞ’tan. Türkiye dünyada gerçekten şu an yaşanabilecek en kötü şeyin yaşandığı Suriye’ye komşu. Halep’in Türk sınırına ne kadar yakın olduğunu görünce o zaman bunun ne anlama geldiği anlaşılır. Türkiye, 3 milyon sığınmacıyla inanılmaz sorumluluk üstlendi ve tekrar insani yardımlar yapmaya hazır.” Başbakan Merkel, bu konuda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşme halinde olduğunu da söyledi.

UTANILACAK ŞEYLER GÖRÜYORUZ

Zirvede, Halep Belediye Başkanı’nın kentteki insanların durumunu anlattığını söyleyen Merkel, Halep’ten çıkan insanlara yardım edilmesi gerektiğini ifade etti. Suriye’de sivil halka yönelik saldırılar konusunda rejimin yanı sıra Rusya ve İran’ın sorumlu tutulduğunu belirten Başbakan Merkel, işlenen suçların cezalandırılması gerektiğini vurguladı. Merkel, “Zirvenin bu bölümünün moral bozucu olduğunu saklamak istemiyorum. Çünkü 21’inci yüzyılda utanılacak şeyi görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SADECE HALEP’TE ÇATIŞMA YOK

İnsanlara yardım etmek için irade ve para eksikliğinin bulunmadığını söyleyen Angela Merkel, Halep’teki durumu Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin başarısızlığı olarak niteledi. Halep’ten ayrılan insanların nerede kalacağı ve güvende olabileceği konusuyla ilgilenilmesini isteyen Merkel, şöyle konuştu: “Suriye’de, sadece Halep’te çatışmalar yok. Başka yerlerde de var. Halep’te çatışmaların gerçekten azalması Suriye’de barış olduğu anlamına gelmiyor. Bundan sonra siyasi sürecin nasıl gerçekleşeceğinin düşünülmesi gerekiyor.”

ANLAŞMAYA DEVAM

Sığınmacılara ilişkin AB’nin Türkiye ile imzaladığı anlaşmanın da zirvede geniş bir şekilde ele alındığı bilgisini paylaşan Merkel, “Bu anlaşmanın tüm yönleriyle uygulanacağı teyit edildi. Aynı anlaşmanın başka ülkelerle de yapılması olanağının bulunup bulunmadığı görüşüldü” ifadesini kullandı. Başbakan Merkel, Ukrayna’nın doğusundaki gelişmelere değinerek, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile Minsk Anlaşması’nda ne kadar ilerleme sağlandığı konusunda zirvede bilgi verdiklerini belirtti. Söz konusu anlaşmanın uygulanmasının çok yavaş ilerlediğini anlatan Merkel, ilerlemenin Rusya’ya uygulanan yaptırımların gevşetilmesi için yeterli olmadığını ve bu yaptırımların 6 ay daha uzatıldığını sözlerine ekledi.

Mina Gebeş

1995, İstanbul doğumlu. İ.Ü. Dilbilimi Bölümü'nde eğitimine devam ediyor. Grafik tasarımla, özellikle dijital tasarımla da ilgileniyor.