Röttgen: AB için diplomatik felaket

18 Aralık 2016, 12:43

Almanya’da hükümet kanadı, Türkiye ile Rusya’nın Suriye konusunda anlaşmasının AB için en tehlikeli gelişme olduğunu düşünüyor. 

SURİYE’de iç savaşın en önemli düğümü olarak görülen Halep’in düşmesiyle, Almanya’da, “Türkiye Rusya'yla anlaşıyor” endişesi hakim oldu. Bu endişelere kaynak olarak ise Halep’in doğusunun Esad güçlerine teslim edilmesi konusunda ABD’nin ikna edemediği isyancıları, Türkiye'nin ikna etmiş olması gösteriliyor. Başbakan Angela Merkel hükümetinin dış politika sözcüleri, Türkiye'nin Suriye’de Rusya’yla anlaşmasını, Batı için “En tehlikeli gelişme” olarak niteledi. Frankfurter Allgemeine Sonntag Gazetesine konuşan Federal Meclis Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı Norbert Röttgen, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Türkiye'nin Suriye'de Rusya'yla anlaşması çok tehlikeli bir gelişme ve bu, Batı için bir başka diplomatik felaket olur” dedi. Esad’ın artık karar veren bir aktör olmadığını, Rusya’yla İran’ın aracı olduğunu belirten Röttgen, “Esad’la barış olmaz” diye konuştu.

ESAD’IN GELECEĞİ YOK

Sosyal Demokrat Parti (SPD) dış politika sözcüsü Niels Annen de Suriye’de Rusya-Türkiye uzlaşmasına karşı uyardı. Annen, Türkiye'nin Esad karşıtı isyancılara desteğini çekmesi karşılığında Rusya’nın da Kuzey Suriye'de Türkiye'nin varlığını kabul edeceğini söyledi. Suriye’de uzun vadede Esad’ın bir geleceği olmadığını belirten Annen, Buna rağmen Halep zaferinin Şam’daki rejimi güçlendirdiği gerçeğiyle hareket etmeliyiz” diye konuştu. Halep’te Türk hükümetinin girişimleri sonucu isyancıların ateşkese “Evet” dediğine dikkat çekildi. Almanya Dışişleri Bakanlığı ise Halep’in düşmesine rağmen, Esad’la doğrudan konuşmayı reddediyor. Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Halep’in düşmesinin hükümetin tavrında bir değişikliğe yol açmadığını söyledi. 


Dış Haberler Servisi