Iraklı Bakan Luaybi açıkladı: Türkiye'yle anlaştık

10 Ocak 2017, 11:27

Iraklı Bakan Luaybi, Türkiye ile enerji alanlarındaki işbirliğinin güçleneceği mesajı verirken, yine bu alanda bir mutabakata varıldığını açıkladı.

Irak Petrol Bakanı Cebbar Ali Hüseyin Luaybi'nin, Başbakan Binali Yıldırım'ın Bağdat ziyareti sonrası enerji alanında işbirliğinin güçleneceğini söyledi.

Luaybi'nin basın ofisinden yapılan açıklamada, "Başbakan Binali Yıldırım'ın yaptığı Bağdat ziyareti sonrası, iki ülke arasında petrol ve enerji alanlarındaki ilişkilerin gelişeceği ve bu alanlarda işbirliğinin güçleneceği" belirtildi.

Açıklamada ayrıca, "Türkiye ile görüşmelerimiz olumlu geçti. İki tarafı ilgilendiren konuların değerlendirilmesi ve işbirliği için en kısa zamanda doğrudan diyaloga geçilmesi konusunda mutabakata varıldı." denildi.

Luaybi ayrıca Musul'un terör örgütü DEAŞ'tan kurtarılmasının ardından, Kerkük-Musul-Ceyhan boru hattının tekrar faaliyete geçirilmesi ve petrol boru hatlarının yeninden tamir edilmesi konularının da ele alındığı kaydedildi.

Mina Gebeş

1995, İstanbul doğumlu. İ.Ü. Dilbilimi Bölümü'nde eğitimine devam ediyor. Grafik tasarımla, özellikle dijital tasarımla da ilgileniyor.