"ABD'ye ait uçaklar İdlib'de 20'den fazla sivili öldürdü"

08 Şubat 2017, 01:15

Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov, ABD'ye ait B-52 tipi stratejik bombardıman uçaklarının 3 Ocak'ta Rusya'ya bildirimde bulunmadan Suriye'nin İdlib kentindeki hedefleri vurduğunu ve 20 sivili öldürdüğünü ifade etti.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan bir son dakika açıklamasına göre, ABD'ye stratejik bombardıman uçaklarının 3 Ocak'ta Rusya'ya bildirimde bulunmadan Suriye'nin İdlib kentindeki hedefleri vurduğu ve 20 sivili öldürdüğü bildirildi. ABD uçaklarının 29 Eylül'de Deyr Ez Zor'da Suriye ordusuna ait mevzileri vurduğunu ve bunun ardından IŞİD'in taarruza geçtiğini anımsatan Gerasimov, bunun bir örneğinin de İdlib'de yaşandığını vurguladı. Gerasimov, "3 Ocak'ta ABD'ye ait B-52 tipi stratejik bombardıman uçakları Rusya'ya bildirimde bulunmadan İdlib'in Sarmada yerleşim birimine bombardıman düzenledi. Ateşkes anlaşmasına dahil olan bu yerleşim birimine yönelik saldırıda 20'den fazla sivil hayatını kaybetti" dedi.

Rusya'dan son dakika: S-400 kalkanı konuşlandırıldı Rusya Savunma Bakanlığı'ndan gelen son dakika açıklamasına göre; başkent Moskova semalarını koruması için görevlendirilen S-400 Triumf füze savunma sistemi alayının yarın göreve başlayacağını bildirdi.

  Rusya'dan ABD'nin 'siber saldırı' suçlamalarıyla ilgili açıklama Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, ABD'den Rusya'ya karşı yapılan siber saldırı suçlamalarıyla ilgili olarak "cadı avını anımsatıyor" dedi.

  Rusya`dan flaş Türkiye desteği Rusya, Türkiye ile çalışan tur operatörlerini destekleyecek. Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev’in sezon arasında turist akımını sağlayan Rus tur operatörlerinin desteklenmesi konusunun görüşülmesine geri dönülmesine hazır olduğu bildirildi.

Ayca Uluhan

İstanbul doğumlu, eski turizmci, 3 yılı aşkın süredir internet yayıncılığı alanında çalışıyor. Vera'nın annesi