"Arşiv fotoğrafları serimizden bir parçadır" devam edeceğiz

06 Ocak 2017, 20:59

ABD'nin Ankara Büyükelçiliği, 12 Mart 1971 darbesinden sonra askerlerin başbakanlığa taşımasından sonra ‘Balyoz' harekâtını başlatan, 19 Temmuz 1980'de suikasta uğrayarak hayatını kaybeden Prof. Nihat Erim'in dönemin ABD Başkanı Richard Nixon ile birlikte çekilmiş fotoğrafını paylaşması sonrası başlayan tartışma için açıklama yaptı.

ABD Büyükelçiliği'nin açıklamasında paylaşımın rutin olduğu belirtildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

‘BU PAYLAŞIMLAR ÖNÜMÜZDEKİ PERŞEMBE GÜNÜ DE DEVAM EDECEK'

"Dün Başbakan Nihat Erim ve Başkan Nixon'ın bir görüntüsünü yayınladığımız haftalık #tbt serimizin amacı bazıları tarafından merak edildiği görülmektedir. Bu son paylaşım, her perşembe günü #TurkAmerikanDostlugu etiketiyle paylaştığımız arşiv fotoğrafları serimizden bir parçadır. Bu projenin amacı Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri arasındaki uzun ve dayanıklı dostluğa dikkat çekmektir. Serimiz kapsamında diğer yaptığımız paylaşımları aşağıda görebilirsiniz. Bu paylaşımlar önümüzdeki perşembe günü de devam edecektir.

Başbakan'dan Kılıçdaroğlu'na ihanet yanıtı | Son dakika haberleriBaşbakan Binali Yıldırım, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun 'Anayasa değişikliğine evet demek ihanettir' sözüne ilişkin,...

YILDIRIM: ZEVZEKLİK

Nihat Erim, 19 Temmuz 1980 tarihinde İstanbul Dragos'taki evinin yakınında öldürülmüştü.

Paylaşım sosyal medyada bazı kişiler tarafından 'ABD, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a mesaj veriyor' şeklinde yorumlanmıştı.

Başbakan Binali Yıldırım ise bugün Ankara'da gazetecilere yaptığı açıklamada, sorulan bir soru üzerine paylaşımla ilgili olarak, "Duydum. Nereden aklına gelmiş giderayak. Sormak lazım kendisine. Ben de bir alaka kuramamdım, hangi mesajı verdiğini. Herhangi bir mesajı yoksa zevzeklik yapmış" demişti.


Ayca Uluhan

İstanbul doğumlu, eski turizmci, 3 yılı aşkın süredir internet yayıncılığı alanında çalışıyor. Vera'nın annesi