Hain saldırıya tepki yağdı

18 Aralık 2016, 01:53

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Kayseri’deki bombalı saldırı nedeniyle yaptığı açıklamada, terör örgütlerine karşı milletle birlikte kararlılıkla mücadeleye devam edileceğini belirterek, “Gün kavga etme değil hep birlikte Türkiye olma günüdür” dedi.

Erdoğan, açıklamasında özetle şunları kaydetti: “Geçtiğimiz cumartesi gecesi İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan hadise neticesinde halen yüreklerimiz yanarken, Kayseri’de yapılan bu bombalı saldırı acımızı daha da artırmıştır. Türkiye, terör örgütlerinin ortak saldırısı altındadır. Özellikle bölücü terör örgütü, tüm imkânlarını kullanmaktadır. Eylemlerin biçimi ve hedefleri, bölücü terör örgütünün asıl gayesinin Türkiye’nin önünü kesmek, ayağına çelme takmak, gücünü ve enerjisini başka yönlere yoğunlaştırmak olduğunu tüm açıklığıyla ortaya koymaktadır. 

SURİYE’DEN BAĞIMSIZ DEĞİL

Maruz kaldığımız bu saldırıların, bölgemizde yaşanan olaylardan, özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelerden, hatta ekonomideki dalgalanmalardan bağımsız olmadığını biliyoruz. Bu terör örgütlerine karşı, milletimizle birlikte, bir milli seferberlik ruhu içerisinde hep birlikte kararlılıkla mücadele edeceğiz. Gün farklılıklar üzerinden kısır çekişmelerle enerjimizi heba etme, kavga etme değil, ‘Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet’ ilkeleri çerçevesinde bir olma, beraber olma, kardeş olma, hep birlikte Türkiye olma günüdür.” 

BİRLİKTE KARŞI DURURSAK TERÖRÜ AŞARIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, teröristlerin amaçlarına ulaşmak için toplumda yılgınlık, karışıklık yaratmak, toplumu birbirine düşman etmek istediklerini belirterek, “Bu oyuna hiç kimse gelmemeli. Terörün ekmeğine hiç kimse yağ sürmemeli. Hepimiz dik, onurlu, vakur bir davranış sergilemek zorundayız” dedi.

BAŞBAKAN YILDIRIM’I ARADI

Kılıçdaroğlu, dün Kayseri’deki saldırının ardından Başbakan Binali Yıldırım’ı aradı. Kılıçdaroğlu, başsağlığı diledi, olaydan duyduğu üzüntüyü iletti, terörle mücadelede destek sözü verdi. Kılıçdaroğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ve Kayseri Valisi Süleyman Kamçı’yı da arayarak, ‘geçmiş olsun’ ve başsağlığı dileklerini iletti, olay hakkında bilgi aldı. CHP Parti Meclisi ve TBMM Grubu’nun ortak toplantısının açılışında ise Kılıçdaroğlu, özetle şunları söyledi: “Son derece acı ve atlatılması zor bir olay yaşandı. Şundan bütün milletin emin olması lazım. Terör konusunda millet olarak dik ve onurlu durursak, teröre boyun eğmezsek, terörü hep birlikte lanetler ve teröre hep birlikte karşı durursak bu olayı aşarız. Teröristler amaçlarına ulaşmak için toplumda yılgınlık yaratmak isterler, karışıklık yaratmak isterler, toplumu birbirine düşman etmek isterler. Bu oyuna hiç kimse gelmemeli. Terörün ekmeğine hiç kimse yağ sürmemeli. Hepimiz dik, hepimiz onurlu, hepimiz vakur bir davranış sergilemek zorundayız. Güvenlik güçlerine sıkılan her kurşun, millete sıkılmış bir kurşundur, yapılan her eylem millete karşı yapılmış bir eylemdir. O nedenle toplum olarak, millet olarak, vatandaşlar olarak hep birlikte teröre karşı mücadele edeceğiz. Şehitlerimiz var, biz ne dersek diyelim ateş düştüğü yeri yakıyor. İnşallah bu son olur ve Türkiye bir daha bu tür olaylarla karşı karşıya gelmez.”

PANZEHİR BİRLİK VE KUCAKLAŞMADIR

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Kayseri’deki canlı bomba saldırısının ardından yaptığı açıklamada, millet olarak kenetlenme ve kucaklaşma zamanı olduğunu dile getirdi. Bahçeli, “Teröre destek veren, terörün büyümesi ve kök salması için açık veya gizli mücadele yürüten siyasetçisinden sanatçısına kadar kim olursa olsun yakasından tutmak, hak ettikleri cezayı kesmek devletin tarihi görevidir” dedi. Bahçeli, açıklamada şunları dile getirdi: “Türkiye Cumhuriyeti korkunç ve kanlı nitelikli kolektif bir terör kuşatması altındadır. Artık bıçak kemiği delmiş, sabır taşı çatlamış, tahammül eşiği geçilmiştir. Açıktır ki, ülkemizin Suriye ve Irak’a dönüştürülmesi konusunda rekabet halinde olan dış güçlere, derin bağlantılara, kiralık çetelere, işbirlikçi oluşumlara merhamet gösterilmesi, boyun eğilmesi zulme ortak olmak anlamına gelecektir.

Türk milleti tamamıyla terör namlusunun karşısındadır. Her hafta patlayan bombalar, devletin inandırıcılığını sorgulatmakla kalmayıp provokasyon ihtimalini de arttırmaktadır. İç savaş şartlarını oluşturmak için yoğun ve şeytani planlar yapanlara karşı her zamankinden daha fazla bir ve beraber olmak kaçınılmaz bir ihtiyaçtır.

Türkiye’ye tuzak kurmak için her fırsatı değerlendirenlere koz vermemek için Türk milleti yediden yetmişe, doğusundan batısına, kuzeyinden güneyine milli bir uyanışla kenetlenmeli, hıyaneti emelleriyle birlikte def etmelidir. Terörün panzehiri, milli birlik ve kucaklaşma halini güçlendirmektir. Siyasi ve ideolojik farklılıkların ikinci plana atılması, suni anlaşmazlıkların geride bırakılması acilen sağlanmalıdır. Aksi halde yıkım ve parçalanma tufanı kapımıza dayanmıştır.

Kayseri’de hepimizi kedere boğan saldırının asıl faillerinin deşifre edilmesinin yanı sıra, askerlerimizi tedbirsiz şekilde izne çıkartan, lazım gelen güvenlik önlemlerini sırasıyla almayan sorumlular hakkında da adli ve idari işlemler yapılmalıdır.”

SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLİNCEYE KADAR

GAZİANTEP ve Kilis’teki sınır birliklerinde incelemelerde bulunan ve ardından Kayseri’ye giden Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, saldırıyı kınadı ve “Yurtiçinde ve yurtdışında teröristle mücadelemiz, en son terörist etkisiz hale getirilinceye kadar artan bir azim ve kararlılıkla sürecektir” dedi. 

DAİMA YANINIZDAYIZ

AZERBAYCAN Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türk askerlerinin şehit olmasından son derece kederlendiğini bildirdi. Aliyev, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Bu kanlı olayı lanetliyorum. Dehşetli belaya dönüşen terörle mücadelede sizi destekliyorum. Daima kardeş Türkiye’nin yanındayız.”

ALÇAK EYLEMLERİN GEREKÇESİ OLAMAZ

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, bombalı saldırıyı kınadı. Büyükelçiliğin Twitter hesabından “Kayseri’deki terör saldırısını kınıyoruz. Böyle alçak eylemlerin hiçbir gerekçesi olamaz” denildi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı internet sitesine şu açıklamayı koydu: Bu alçak saldırıyı en sert şekilde kınıyoruz. Bu hain saldırı hiçbir şekilde meşru gösterilemez. Düşüncelerimiz, hayatını kaybedenler ve yaralılar ile onların aileleri ve dostlarının yanındadır. Onların acılarını paylaşıyoruz. 


Haber Merkezi