Kılıçdaroğlu'na Atatürk’ün Afganistan politikası hatırlatılınca..

29 Aralık 2016, 21:25

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, önceki akşam gazetelerin Ankara temsilcilerini konuk etti. Sohbette ağırlıklı olarak Anayasa değişikliği, tutuklu gazeteciler, FETÖ ve Fırat Kalkanı harekatı konuşuldu.

Akşam Gazetesi Ankara Temsilcisi ve köşe yazarı Emin Pazarcı, Kılıçdaroğlu ile aralarında geçen diyaloğu, köşesine taşıdı. “Kılıçdaroğlu ile konuşunca…” başlıklı yazısında Pazarcı, “Kılıçdaroğlu, anayasa değişikliğinin “rejimi değiştireceği” söyleminde ısrar ediyor. Daha da ileri gidip, “yazın bir köşeye” diyor:
-Türkiye, adım adım daha karanlık bir tablonun içine çekilecektir.” dediğini aktardı.

Kılıçdaroğlu’nun tutuklu 147 gazeteciden bahsettiğini belirten Pazarcı, “Siz böyle diyorsunuz, ama Adalet Bakanlığı, o kişilerin bazılarının asker ve polis katili olduğunu ya da adli suçlardan dolayı cezaevinde bulunduklarını ortaya koydu. O açıklamayı okumadınız mı?” şeklindeki soruya

“Okudum. Biz bu rakamları gazeteci örgütlerinden alıyoruz. Adalet Bakanlığı, gitsin onlara anlatsın. O rakamları bana verenler gazeteciler. Ben onlara inanırım. İktidar kamuoyuna açıklama yapacağına, gitsin onlara anlatsın.” yanıtını verdiğini yazdı.

Kanun Hükmündeki Kararname ile FETÖ üyesi oldukları iddiasıyla üniversitedeki görevlerinden uzaklaştırılan ancak CHP’de göreve devam eden iki ismi hatırlattığını aktaran Pazarcı, CHP liderinin “Mahkeme kararı olmadan ben bu insanları suçlayamam. Versinler mahkemeye, karar çıkarsa bizim bir şey yapmamıza da gerek yok. Bu arkadaşlar kendileri gereğini yaparlar.” dediğini aktardı.

Fırat Kalkanı harekatıyla ilgili olarak Türkiye’nin, Cumhuriyet Tarihi’nin en büyük yenilgisini yaşadığı iddiasında bulunan Kemal Kılıçdaroğlu’na “Türkiye’nin bağımsız bir ülke olarak, kendi milli menfaatlerini korumak için başkalarından izin almak ya da birlikte hareket etmek gibi bir mecburiyetinin bulunup bulunmadığını sordum.
Kemal Bey, “Ama onları da ikna etmeliydik” ısrarını sürdürdü diye yazdı. Emin Pazarcı karşılıklı diyalogla ilgili olarak şunları aktardı:

Kılıçdaroğlu, El Bab’ın sınırlarımıza uzak bir nokta olduğunu belirtip, “Neden oraya kadar indiğimizi” sorguluyor.

“Atatürk” diyorum:

-Talat Paşa’ya yazdığı mektuplarda, Afganistan’da özlük hakları bakımından Anadolu’ya bağlı bir Türk birliğinin bulunması gerektiğini söylüyor. Ayrıca, “Anadolu’nun savunması Afganistan’da başlar, biz İngilizleri Afganistan’da durdurmak zorundayız” diyor.

Ve ekliyorum:

- Atatürk mü doğru yapıyordu, yoksa siz mi?

Kılıçdaroğlu cevap veriyor:

-Atatürk’ün söylediği en güzel söz, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” sözüdür. Dünyada barış olmasıdır.

Ayca Uluhan

İstanbul doğumlu, eski turizmci, 3 yılı aşkın süredir internet yayıncılığı alanında çalışıyor. Vera'nın annesi