ÖSO Fırat Kalkanı'nda TSK'ya destek verecek

14 Aralık 2016, 19:00

Geçen hafta ABD Genel Kurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford, İncirlik Üssü'ne gelmiş, Genelkurmay Başkanı orgeneral Hulusi Akar ile görüşmüştü. Bu görüşmenin ardından askeri heyetin Münbiç'e gittiği öğrenildi.

BU KARAR NASIL ALINDI?

Münbiç'e Türk askeri heyetinin gitmesi için ABD'den teklif geldiği belirtiliyor. Türkiye, bir süreden bu yana El Bab operasyonu sonrasında YPG güçlerinin Münbiç'ten çıkmaması durumunda (Fırat'ın doğusuna geçmemesi durumunda) yeni hedefin burası olacağını söylüyordu. 

İşte bu kapsamda ABD, TSK'nın Münbiç'te incelemelerde bulunması teklifini getirdiği; Ankara'nın da bu teklifi yerinde bulduğu belirtiliyor. Askeri kaynakların da doğruladığı heyetin Münbiç'e gidip incelemelrde bulunması kapsamında Amerikan askerlerinden oluşan bir heyet ile birlikte bir Türk askeri heyeti Menbiç'e gidip incelemelerde bulundu.

RAPOR SUNULACAK

Dunyabulteni.net'in haberine göre incelemeler sonrası heyet Ankara'ya geri geldi. Konuyla ilgili olarak bir rapor yazmaları bekleniyor. Bu raporun ilerleyen günlerde hükümete sunulması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Münbiç konusunda çok ciddi bir uyarı yapmış, El-Bab operasyonundan sonra YPG güçleri Münbiç'ten çekilmez ise yeni hedefin Münbiç olacağını hatırlatmıştı. 

Ayca Uluhan

İstanbul doğumlu, eski turizmci, 3 yılı aşkın süredir internet yayıncılığı alanında çalışıyor. Vera'nın annesi