Buradasınız

Kültür Sanat

Altın Küre'de Trump'a çok ince eleştiri

Oscar'ın habercisi olan Altın Küre'ler sahiplerine kavuştu..Ünlü oyuncu Meryl Streep Altın Küre konuşmasında Donald Trump'ı hedef aldı. ABD'nin yeni Başkan'ını son derece duygusal bir konuşmayla eleştiren Meryl Streep hem ağladı hem ağlattı.

Altın Küre'de Trump'a çok ince eleştiri

09 Ocak 2017, 16:26

Dünyaca ünlü Altın küre Ödüllerinin 74.'sü sahiplerini buldu. Geceye ödül alan film ve dizilerden çok Meryl Streep'in Donald Trump'ı eleştirdiği konuşması damga vurdu. Meryl Streep gibi gecenin sunucusu olan Jimmy Fallon da yeni başkanı eleştirenler arasındaydı.

Gecede onur ödülü alan Meryl Streep, “ABD toplumunda şu anda en çok aşağılanan üç şey var bunlardan biri Hollywood diğerleri de yabancılar ve basın” diyerek başladığı konuşmasında Donald Trump'ın başkan seçilmesinden duyduğu memnuniyetsizliği son derece duygusal bir konuşmayla belil etti.

Trump'ın özürlü muhabiri taklit ettiği anı unutamıyorum

“Bu yıl çok çok çok güçlü performanslar vardı; nefes kesen işlerdi. Beni şaşırtan bir performans oldu. Kancalarını kalbime batırdı. İyi olduğu için değil, çok etkileyici ve işini yaptığı içindi. Hedef kitleyi güldürüp dişlerini gösterdi. Ülkemizdeki en saygın koltuğa oturması istenen kişinin, özürlü bir muhabiri taklit etiği andı bu. Ayrıcalık, güç ve mücadele kapasitesi açısından üstün biri. Bunu gördüğümde kalbim kırıldı ve aklımdan çıkaramadım, çünkü bu bir film değildi, gerçek hayattı”

Meryl Streep'in bahsettiği olay şöyle gerçeklemişti. Donald Trump, başkanlık seçimleri kampanyası esnasında mitingini izleyen New York Times'ın engelli muhabiri Serge Kovaleski'nin hareketlerini taklit etmişti.

Meryl Streep gibi Altın Küre sunucusu Jimmy Fallon da Donald Trump'ı eleştirdi. Yeni başkanı Game of Thrones dizisinin zalim kralı Kral Joffrey ile kıyasladı. Fallon, “Game of Thrones pek çok entrika ve şaşırtıcı ana sahne oldu, pek çok kişi Kral Joffrey'nin yaşadığı takdirde nasıl olacağını merak ediyor. 12 gün sonra anlayacağız” dedi.

Gecede yakın zamanda hayata veda eden oyuncu anne-kız Debbie Reynolds – Carrie Fisher da özel bir video ile anıldı. Meryl Streep’te teşekkür konuşmasında Fisher’ı anmadan geçmedi.

İşte 74’üncü Altın Küre’nin kazananları…

EN İYİ FİLM
Ay Işığı (Moonlight)

YABANCI DİLDEKİ EN İYİ FİLM
Damien Chazelle, La La Land

EN İYİ SENARYO
Aşıklar Şehri (La La Land)

EN İYİ ERKEK OYUNCU – KOMEDİ/MÜZİKAL
Ryan Gosling, La La Land

EN İYİ KADIN OYUNCU – KOMEDİ/MÜZİKAL
Emma Stone, La La Land

EN İYİ KOMEDİ / MÜZİKAL
La La Land

EN İYİ ANİMASYON
Zootropolis: Hayvanlar Şehri (Zootopia)

EN İYİ ÖZGÜN ŞARKI
Aşıklar Şehri (La La Land)

EN İYİ FİLM MÜZİĞİ
La La Land, Justin Hurwitz

EN İYİ ERKEK OYUNCU – DRAMA
Casey Affleck, Manchester by the Sea

EN İYİ KADIN OYUNCU – DRAMA
Isabelle Huppert , Elle

EN İYİ YARDIMCI ERKEK OYUNCU
Aaron Taylor-Johnson, Nocturnal Animals

EN İYİ YARDIMCI KADIN OYUNCU
Viola Davis , Fences


Ayca Uluhan

İstanbul doğumlu, eski turizmci, 3 yılı aşkın süredir internet yayıncılığı alanında çalışıyor. Vera'nın annesi