Buradasınız

Sağlık

Bebeğe aşı yapmayan hekim savcıya ifade verecek

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, bazı doktorların 'kalem aşısı' olarak bilinen yeni doğan aşısını (Hepatit B) yapılmış gibi gösterdiğini söyledi ve uyardı: "Bunu yapanla ilgili direkt savcılığa başvururum" dedi.

Bebeğe aşı yapmayan hekim savcıya ifade verecek

23 Aralık 2016, 13:42

Erzurum Halk Sağlığı Müdürü Dr. Mahmut Uçar, anne ve bebek ölümlerinin azaltılmasına yönelik çalıştayda yaptığı konuşmada, bazı doktorların 'kalem aşısı' olarak bilinen yeni doğan aşısını (Hepatit B) yapılmış gibi gösterdiğini belirterek "Vicdanı olan yapmaz. Bunun tekrar tekrar üzerinde duruyorum, idari soruşturmayla falan uğraşmam, direkt savcılığa başvururum" dedi.

Geçen ay bu konuda üç aile hekimine uyarı gönderdiğini belirten Uçar "2016 Türkiye'sinde bu kadar sağlık konusunda iyi bir noktada olmamıza ve daha da iyileşme gösterme çabalarımıza rağmen bazı arkadaşlarımız yapmadığı aşıyı yapmış gösteriyor. Bunun tekrar tekrar üzerinde duruyorum, idari soruşturmayla falan uğraşmam direkt savcılığa başvururum. Bir annenin çocuğu siz aşısını yapmadınız diye kızamıktan ölürse ne olacak? Hangi tıbbi gerekçeyle böyle bir şey yapılabilir. Bu konuyu en azından vicdanı olan insanların bu noktada hassasiyetleri oluşsun diye konuşuyorum" diye konuştu.


Ayca Uluhan

İstanbul doğumlu, eski turizmci, 3 yılı aşkın süredir internet yayıncılığı alanında çalışıyor. Vera'nın annesi