Türkiye'de 400 bin alzheimer hastası var

20 Aralık 2016, 17:04

Balıkesir Alzheimer Yardımlaşma Derneği Başkanı Sevil Büke yaptığı konuşmada Türkiye'de yaşanan terör olaylarına değinerek "Amacımız hasta yakınlarına psikolojik ve bedensel destek vererek daha iyi yaşam koşulları oluşturulmasını sağlamak ve bu amaçla hastalığa ilişkin demansiyel sendromları hakkında belirli aralıklarla eğitim ve seminerler düzenleyerek bu konuda çalışma yapan kişi ve kuruluşları desteklemektir. Bunların hepsini sizlerin desteği ile kademe kademe gerçekleştirirken, en büyük idealimiz, yaşam evlerini oluşturmaktır" dedi.

Türkiye'de 400 bin alzheimer hastası var

Genel kuruldan sonraki ilk hedeflerini açıklayan Başkan Beke, "Geniş kapsamlı bir eğitim düzenleyerek açılışımızı ilan etmemiz olacaktır. Bunun öncesinde yönetim kurulu olarak, bu eğitime hem davet hem de kendimizi tanıtma amaçlı, valilik, ilçe kaymakamlıkları, belediye başkanlıkları ve ilimizin ileri gelenleriyle görüşmeler yapılacaktır. Sonraki hedeflerimiz arasında, seminerler düzenlemek çeşitli etkinlikler, yemekler ve kermesler düzenleyerek alzheimer hasta yakınlarının ürettikleri malzemelerin satışını yaparak gelir kaynağı oluşturmaktır. Tabii ki bunları gerçekleştirmek için bir de yerimizin olması gerekmektedir.

Alzheimer hastalarının dünyadaki sayısı 35 milyon iken ülkemizdeki tahmini hasta sayısı 400 bin civarındadır ve bu sayı gün geçtikçe artmaktadır. Balıkesir ili için demansiyel sendromlar dahil olmak üzere bu sayı 10 bin civarındadır. Bu rakama sahip olan ilimizde Alzheimer hasta ve yakınlarına dair çalışmalarımızı hızlı bir şekilde gerçekleştirmemiz gerektiği konusunda sanırım sizlerde bizimle aynı fikirdesinizdir. Alzheimer hastalığı, öncelikle hafıza olmak üzere kişilerin tüm bilişsel yeteneklerinde ilerleyici yıkıma neden olan beyinde Anormal protein depolanması ile karakterize bir beyin hastalığıdır. Alzheimer hastalığının kesin nedeni henüz tespit edilememiştir. Bu hastalık yalnız hastayı değil aynı zamanda hastanın yakın çevresini de etkilemektedir" dedi. 


Mina Gebeş

1995, İstanbul doğumlu. İ.Ü. Dilbilimi Bölümü'nde eğitimine devam ediyor. Grafik tasarımla, özellikle dijital tasarımla da ilgileniyor.