Buradasınız

Teknoloji

İnsanoğlu 'Yıldız Tozu' taşıyor

İnsanoğlunun 'yıldız tozu' taşıdığına dair eski bir inanışı yapılan bir araştırmayla desteklendi. Bilim insanları galaksideki yıldızların insan vücudunun kütlesinin yüzde 97'sini oluşturan atomları içerdiğini tespit etti.

İnsanoğlu 'Yıldız Tozu' taşıyor

11 Ocak 2017, 16:26

Sloan Dijital Gökyüzü Araştırmaları'nda (SDSS) görevli bilim insanları, yıldızların atmosferlerindeki kimyasallarla ilgili bilgi edinmek amacıyla New Mexico'da Apache Point Gözlemevi'ndeki teleskobu kullandı. Çalışmaları sırasında tayf ölçümü tekniğiyle bir yıldızın her elementi ne miktarda içerdiğini ölçen bilim adamları, yaşam için kilit öneme sahip karbon, hidrojen, oksijen, fosfor ve sülfür elementlerinin hepsini içeren 150 binden fazla yıldızdan oluşan bir katalog hazırladı.

New Mexico Üniversitesi'nden Sten Hasselquist, teknik sayesinde ilk kez Samanyolu Galaksisi'nde elementlerin dağılımını inceleyebildiklerini belirterek, ölçüm yaptıkları elementlerin, insan vücudunun kütlesinin yüzde 97'sini oluşturan atomları içerdiğini söyledi. Katalogda her bir yıldız için yaklaşık iki düzine elementin miktarları listeleniyor. Çalışmada, yaşam için gerekli her bir elementin mevcudiyetinin, galakside bulunduğu bölgeye göre farklılık gösterdiği de belirtildi.


Ayca Uluhan

İstanbul doğumlu, eski turizmci, 3 yılı aşkın süredir internet yayıncılığı alanında çalışıyor. Vera'nın annesi